Něco málo od odbornika o kostelu

Na pomezí mezi rakouským Waldviertelem a jižními Čechami najdeme množství poutních míst. Jedním z nich je barokní poutní kostel Nejsvětější Trojice nedaleko Trhových Svinů z prvního desetiletí 18. století. Jeho autorem je zřejmě renomovaný Kilián Ignác Dientzenhofer (v letech 1705 - 1709). Kostel vznikl z darů a má centrální půdorys ovlivněný svatotrojičním zasvěcením. To se projevuje i ve vnější symbolice. Stavba obklopená šestibokým ambitem s trojicí věžic má trojúhelníková okna, trojici oltářů, štítů i věžiček. Interní výzdoba se připisuje dílně srbskolužického sochaře působícího v Praze Mačije Wjaclawa Jakuly, přepisovaného jako Matěj Václav Jäckel, který se také podílel na výzdobě pražského Karlova mostu, řady kostelů a je i autorem originálu sochy sv. Petra z průčelí Lužického semináře. Stropní fresky maloval českobudějovický malíř Bonanella. Impozantní kostel stojí poněkud na samotě, což v nedávných letech bylo osudné… Ani místo není ledajaké. Už od 16. století k němu směřovali poutníci.

Bývala tady i kaple, důvodem byla i studánka Svatá Trojice. Její voda, která tady vyvěrá, je mírně radioaktivní a vždy měla pověst vody léčivé, prospěšné zejména při očních chorobách. Dokonce zde kdysi v přilehlé budově bývaly malé lázně.

Další fotky naleznete  ve fotogalerii: galerie-kostel.iplace.cz/

Vyhledávání

Kontakt

Jan Vrábek (administrator webu)

hlavní znaky:

kostel
zachovalý
přístupno příležitostně
Česká Republika
Jihočeský kraj

Poutní kostel Nejsvětější Trojice u Trhových Svinů

Postaven byl v letech 1705–09, počátkem 19. století doplněn o trojúhelníkovou kapli nad studánkou. Na přelomu tisíciletí důkladně opraven.